WELLINGTON AREA JUDO CHAMPIONSHIPS
Held  3 March 2002
at the Budokan Judo Club, Hania St Wellington

 

Junior Girls
Under 30 kgs Lauren Norman Ynui YMCA 1st
Caitlin McDonald Budokan 2nd

Under 40 kgs Matea Rona Ynui YMCA 1st
Rosie Moller Kapiti 2nd
Chanell Cowan Ynui YMCA 3rd

Under 50 kgs Joanne Bailey Budokan 1st

Under 55 kgs Natane Rona Ynui YMCA 1st
Lauren Bailey Budokan 2nd

Under 40 kg open Rosie Moller Kapiti 1st
Chanell Cowan Ynui YMCA 2nd
Briar-Rose Gawn 3rd

Over 40 kg open Lauren Bailey Budokan 1st
Joanne Bailey Budokan 2nd
Awhina Karawana 3rd

Junior Boys
Under 30 kgs Max Olsen Budokan 1st
Patrick Forde Ynui YMCA 2nd

Under 35 kgs James Lloyd Koizumi Kwai 1st
Hugo Dewar Wellington Academy 2nd
Andrew Gosnel Kapiti 3rd

Under 40 kgs Oscar Olsen Budokan 1st
James Murphy Upper Hutt 2nd
Chris Thompson Koizumi Kwai 3rd

Under 45 kgs Sean Ronald Upper Hutt 1st
Joseph Forde Ynui YMCA 2nd

Under 50 kgs Alex Marland Wellington academy 1st

Under 55 kgs Hamish Ronald Upper Hutt 1st

Over 55 kgs Simon McCrone Upper Hutt 1st
Gareth Morgans Koizumi Kwai 2nd

Under 40kg Open James Lloyd Koizumi Kwai 1st
James Murphy Upper Hutt 2nd
Hugo Dewar Wellington Academy 3rd=
Andrew Gosnel Kapiti 3rd=

Over 40kg Open Simon McCrone Upper Hutt 1st
Gareth Morgans Koizumi Kwai 2nd
Hamish Ronald Upper Hutt 3rd=
Alex Marland Wellington academy 3rd=


Intermediate Male

Under 50kg Jason Sartorelli Upper Hutt 1st
Sam Tarring Koizumi Kwai 2nd

Under 73kg James Te Iwimate Ynui YMCA 1st
Jonathon Carr Koizumi Kwai 2nd
Leo Stachnik Kapiti 3rd

Open Blane Kete Koizumi Kwai 1st
Jonathon Carr Koizumi Kwai 2nd
Sam Tarring Koizumi Kwai  3rd=
Leo Stachnik Kapiti 3rd=

 

Junior Men

Under 73 kgs James Pratt Wellington Academy 1st
Ivan Magoc Upper Hutt 2nd

Open James Pratt Wellington Academy 1st
Ivan Magoc Upper Hutt 2nd
Andrew Clark Kapiti 3rd

 

 

Senior Men

Under 81 kgs Chris Gatford Upper Hutt 1st
Adrian Smith Wellington Academy 2nd
Cameron Clarke Wellington Academy 3rd=
Jason Graham Wellington Academy 3rd=

Under 90 kgs Matthew Sole Ynui YMCA 1st
Brian Morris Wellington Academy 2nd

Open Matthew Sole Ynui YMCA 1st

Brian Morris Wellington Academy 2nd
Rangi Kete Koizumi Kwai 3rd=
Adrian Smith Wellington Academy 3rd=